ASH1L
Niektóre mutacje genu ASH1L związane z ASD zmieniają jeden blok budulcowy (aminokwas) w specyficznym dla lizyny enzymie metylotransferazy 2H. Inne usuwają materiał genetyczny z sekwencji genu ASH1L co skutkuje przedwczesnym sygnałem STOP, co skraca enzym do rozmiarów uniemożliwiających jego prawidłową funkcję. W wyniku tych mutacji enzym nie działa. Brak funkcjonalnego enzymu metylotransferazy 2H swoistej dla lizyny zakłóca metylację histonu. Wynikające z tego zmiany w ekspresji genów regulowanych przez metylotransferazę swoistą dla lizyny 2H wpływają na rozwój mózgu i zwiększają ryzyko ASD.
CHD2
Odkryto co najmniej dziewięć mutacji genu CHD2 u osób z autyzmem. Mutacje w genie CHD2 upośledzają funkcję białka CHD2, powodując niewielkie zmiany w ekspresji wielu genów, których efekty łącznie wpływają na rozwój mózgu.
CHD8
Ponad 30 mutacji genów CHD8 jest powiązane z rozwojem autyzmu. Mutacje w genie CHD8 zaburzają funkcję białka CHD8 i mogą zakłócać jego zdolność do kontrolowania liczby i wzrostu neuronów w mózgu. Nadmiar neuronów i przerost w częściach mózgu są związane z ASD, ale związek między tymi nieprawidłowościami a cechami behawioralnymi zaburzenia jest nieznany.
DYRK1A
Większość osób z ASD związanym z mutacjami genu DYRK1A wykazuje cechy niepełnosprawności intelektualnej, ma problemy z mową, stany lękowe i małogłowie. Inne objawy, które mogą wystąpić u tych osób, to nawracające napady padaczkowe, charakterystyczne rysy twarzy, słabe napięcie mięśni (hipotonia), nieprawidłowości stóp i zaburzenia chodu.
SYNGAP1
Mutacje w tym genie powodują powstanie białka SynGAP o upośledzonej funkcji lub zapobiegają wytwarzaniu białka. Zmiany w adaptacji synaptycznej u osób z tymi mutacjami mogą leżeć u podstaw nieprawidłowości behawioralnych charakterystycznych dla ASD. Nie jest znany mechanizm, dlaczego niektóre osoby z mutacjami genu SYNGAP1 rozwijają jedynie ASD, podczas gdy inne mają dodatkowe cechy niepełnosprawności intelektualnej związanej z SYNGAP1.
Jeśli jesteś chcesz zgłębić bardziej temat autyzmu zapraszam Cię tu:
Jedna uwaga do wpisu “Zaburzenia ze spektrum autyzmu II-geny odpowiedzialne za autyzm”