Najlepsze witaminy D

WItamina D3, zwana nie bez powodów witaminą słońca jest to związek posiadający budowę steroidową, która choć zaliczana jest do grupy witamin,pełni w organizmie rolę prohormonu. Aby dostarczyć ją organizmowi potrzebujemy promieni słonecznych. Powstaje ona bowiem z cholesterolu w skórze, na który te promienie działają. Następnie w wyniku reakcji metabolicznych wątrobie i w nerkach przekształcona zostaje w aktywną formę witaminy D – kalcytriol, a więc hormon, który odpowiedzialny jest za kontrolę gospodarki wapniowo -fosforanowej organizmu. Co więcej łączy się w wielu komórkach i tkankach z VDR- receptorem jądrowym, który odpowiada za kontrolę blisko dwustu genów.

Działanie witaminy D3 na organizm jest ogromne, dlatego też tak ważne jest utrzymanie jej na odpowiednim poziomie. Wzmacnia ona tkanki kostne, pobudza skurcze mięśni, wzmacnia i leczy wątrobę, która została zniszczona przez działanie alkoholu i leków, walczy ze stanami zapalnymi skóry i z próchnicą. Witamina D3 ma duże znaczenie dla naszych neuronów komórkowych, stymuluje ona gonady, wpływając na szybkość dojrzewania plemników, a do tego reguluje poziom kortyzolu, podnosi poziom testosteronu i stabilizuje poziom glukozy we krwi.

W okresie letnim, gdy ilość słońca jest duża zazwyczaj poziom witaminy D3 jest odpowiedni. Jesienią i zimą z kolei u większości osób można zauważyć jej niedobory. Ważne jest więc na pewno zażywanie produktów, które tą witaminę posiadają, a więc dorsz, węgorz, łosoś, makrela, żółtka jaj, sery i mleko.Jeśli tej witaminy D3 jest za mało, wówczas pojawia się wiele zaburzeń, w tym stany zapalne wątroby, niewydolność nerek, zaburzenia w mineralizacji kości, w tym powstawanie osteoporozy i łamliwości kości. Zbyt mała ilość witaminy D3 prowadzi także do zmniejszenia siły mięśni i do występowania licznych stanów zapalnych.

Tak ważne jest więc zażywanie jej w postaci suplementów, szczególnie jesienią i zimą, kiedy dostęp do słońca jest znacząco ograniczony. Jaką więc witaminę D3 kupić? Która będzie najlepsza? Pamiętajmy, że nie każda witamina jest sobie równa. Jeśli mamy dostęp do takiej, której cena jest kilkakrotnie niższa od większości dostępnych, to czy faktycznie mamy w takiej tabletce odpowiednią jej ilość i wysoką jakość? Niekoniecznie! Zanim jednak wybierzemy konkretny produkt, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że ważna w tej suplementacji jest przyswajalność. Istotną jest więc rodzaj oleju, w jakim taka witamina jest zawieszona. Zaleca się przyjmować ją w trakcie wysokotłuszczowego posiłku lub tuż po.

Wśród dostępnych na rynku produktów witaminy D3 wartymi polecenia są na pewno:

New Foods – Liquid Vitamin D3. Dobre rozwiązanie dla osób, które nie lubią tabletek, gdyż ten preparat występuje w formie kropli.

Doctor’s Best – Best Viamin D3 2000U. Choć na rynku polskim jeszcze mało znana, pojawia się już i jest naprawdę bardzo dobrym rozwiązaniem.

Apollos Hegemony – Vitamin D3 5000IU. Jest to produkt, który w jednej tabletce zawiera największą ilość tej witaminy. Wysoka jakość i najwyższe standardy.

Pamiętajmy o tym, że witamina D3 jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. W lecie wystarczy ekspozycja na słońce, jednak zimą i jesienią warto stosować jej suplementację. Nie sięgajmy jednak po pierwszy z brzegu produkt, ale wybierajmy jakość za dobrą cenę. To stanowi podstawę naszego zadowolenia.

Warto również przejrzeć badania suplementów i być pewnym odnosnie działania i wyboru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *